Начало Основна линия Защо засушаването в планините крие рискове и колко важни са горите в борбата с екстремните явления, коментираха експерти
10321
България

Защо засушаването в планините крие рискове и колко важни са горите в борбата с екстремните явления, коментираха експерти

Те обърнаха внимание на необходимостта институциите в България да работят заедно за осигуряване на превенция срещу екстремните явления.Преди дни от Министерството на околната среда и водите информираха за тревожна тенденция за намаляване на речния отток на вътрешните реки, на което се дължат намалелите водни ресурси и ниските нива на водните обеми в язовирите в страната.

| 04 Септември 2024, 07:00 ч.
Защо засушаването в планините крие рискове и колко важни са горите в борбата с екстремните явления, коментираха  експерти
Защо засушаването в планините крие рискове и колко важни са горите в борбата с екстремните явления, коментираха експерти
Снимка © БТА

Преди дни от Министерството на околната среда и водите информираха за тревожна тенденция за намаляване на речния отток на вътрешните реки, на което се дължат намалелите водни ресурси и ниските нива на водните обеми в язовирите в страната. Продължителното засушаване, високите температури, липсата на валежи, меката зима с липса на пролетно пълноводие са комплекс от фактори, които неминуемо водят до намаляване на водните количества в реките, отчетоха от ведомството. В началото на седмицата в Министерството на регионалното развитие и благоустройството бяха обсъдени спешни мерки за осигуряване на нормално водоснабдяване за Кочериново. Продължават и усилията на местните власти за справяне с безводието, както и недоволството на хората, които имат проблем с водоснабдяването. 

Община Вършец започна изграждане на два моста над река Ботуня със средства от Инвестиционната програма за общините към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, съобщиха от местната администрация.

Мостовете ще бъдат възстановени с 1,2 милиона лева от държавата. Те бяха разрушени от придошлите води на Ботуня на 11 юни 2022 г., когато във Вършец и в Стара планина над града продължително валя пороен дъжд и реката излезе от коритото си, разрушавайки мостове и корекцията си, и носейки бетонни блокове, автомобили, контейнери за смет.

Единият мост е пешеходен и се намира срещу автогарата във Вършец. Заради липсата му повече от две години на местните хора, живеещи от другата страна на реката, се налага да ходят дълго, за да стигнат до съществуващ мост и да отидат към центъра на Вършец и към индустриалната зона на града, където много от тях работят.

Вто

Министерският съвет одобри позициите на България и състава на българската делегация за участие в 79-ата редовна сесия на Общото събрание на ООН, която ще бъде ръководена от президента Румен Радев. Това съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

В нея влизат още служебният министър на външните работи Иван Кондов, служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров, заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева, постоянният представител на България към ООН в Ню Йорк посланик Лъчезара Стоева, генерални директори и директори в Министерството на външните работи и Администрацията на президента. 

Темата на Общия политически дебат на 79-ата сесия на Общото събрание на ООН е: „Да не изоставяме никого: Да действаме заедно за напредъка на мира, устойчивото развитие и човешкото достойнство за настоящите и бъдещите поколения". Темата включва

От полунощ вече е активно електронното заявление за гласуване извън страната на предсрочните парламентарни избори на 27 октомври.

Онлайн то може да бъде попълнено до 24:00 ч. българско време на 1 октомври. Срокът за подаването на писмени заявления по образец е също до 1 октомври.

Заявлението може да бъде подписано саморъчно и подадено лично до дипломатическото или консулското представителство на България в съответната държава; изпратено с писмо по пощата или чрез куриерска услуга до дипломатическото или консулското представителство в съответната държава, като в едно писмо може да има повече от едно заявление, но във всяко заявление може да бъде вписано само едно лице; подадено електронно, през интернет страницата на ЦИК.

Избирателните секции извън страната се образуват в дипломатическите и консулските представителства на страната ни, както и при подадени не по-мал

В Самоков има изнесен пункт на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – София област за оказване на помощ на жителите на общината за електронното здравно досие. Представителите на инспекцията отчетоха интерес, каза Йоана Станчева от РЗИ-София област, дирекция „Медицински дейности“.

Тя каза, че през утрешния ден ще бъдат в Елин Пелин, а в петък – в Ихтиман. 

Оказването на помощ ще продължи и в сградата на РЗИ в град София. Сдвояването ще се извършва и в офисите на Районната здравноосигурителна каса (РЗОК) и „Информационно обслужване“. 

Станчева припомни, че е важно гражданите да носят със себе си мобилен телефон, лична карта и е препоръчително да имат предварително свалено мобилното приложение „еЗдраве“.

До този момент представителите на РЗИ са посетили в областта и Ботевград.

Мобилното приложен

Бъдете абсолютно безкпромпомисни, ако получите сигнал за опит за опорочаване на вота, каза служебният министър-председател Димитър Главчев по време на Националното съвещание на ръководството на Министерството на вътрешните работи (МВР) във връзка с предстоящите предсрочни парламентарни избори на 27 октомври.

Странни са твърденията, че едва ли не МВР провежда изборите, допълни Главчев.

Служебният премиер отбеляза и предложенията за подобряване на правилата и процедурите по гарантиране на прозрачен и демократичен вот, които служебният кабинет изпрати до Централната избирателна комисия (ЦИК).

Суша в планините

Бях в Рила през август август. Обиколих Западните Родопи, както и Рила. Това е регионът, който осигурява голяма част на водите за целия Балкански полуостров, за столицата ни, за производство на електроенергия, както и за напояване в Тракийската низина, разказа Георги Стефанов, експерт по енергийни и климатични политики. Той уточни, че тази част на България се явява регулатор на климата и допринася за неговото стабилизиране и балансиране. „Не напразно хората казват, че това е „хладилната камера“ на Югозападна Европа“, коментира специалистът. В планините се наблюдава частично изсъхване на горите по южните склонове, предупреди той. Клекът над 2200 м. надморска височина също страда от сушата и навсякъде водата и повърхностните водоизточници силно са намалели, уточни също Стефанов. По думите му поради намаляващия повърхностен отток е бил въведен воден режим в Плевен и Ловеч.

Силно притеснителното е това, че сушата вече оказва влияние по високите части на планините в България, които доскоро бяха изолирани от подобни явления, подчерта експертът. Този проблем не се дължи само на горещото и сухо лято през 2024 г., но и на факта, че вече имаме трайно намаляване на количествата на валежите в нашата страна, а близо 80 % от водата се формира от валежите на годишна база, обясни той. Оттокът повърхностни води също трайно спада, подчерта Стефанов. По данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) оттокът на повърхностните води, формиран на територията на България през 2023 г., е около 13 000 млн. m³. Той е сходен с данните за 2022 г. Сравнен обаче с данните от средногодишните обеми на водния отток за годишните периоди: 1961–1990 г., 1971–2000 г., 1981–2010 г. и 1991–2020 г., той е по-малък съответно с около 29 %, 20 %, 16 % и с 23 %, разказа експертът.

В изменението на запасите от подземни води за 2023 г. също е установена много добре изразена тенденция на понижаване, коментира още Стефанов. Предимно се понижават средногодишните водни нива в терасите на реките Дунав, Марица, Тунджа и вливащите се в Черно море реки, даде пример той и обясни, че се наблюдава понижение на нивата и в дълбочинните водни запаси. „Водите в сарматския водоносен хоризонт и в малм-валанжския водоносен комплекс на Североизточна България също намаляват, т.е. вече имаме достатъчно доказателства, че валежите в България са намалели с почти една трета и това е видимо от всички, но най-много страдат хората в регионите, които си осигуряват вода за всякакви нужди от повърхностни водоизточници, а най-засегнатият сектор е земеделският“, каза експертът.

Места като Западна Стара планина, Централен Балкан и Високите части на Рила и Родопите, известни със своята прохлада и чисти и свежи води и реки, страдат от намалелите количества валежи, горещините и сушата, коментира още Георги Стефанов. В резултат виждаме, че гората през август вече влиза в есенен режим, т.е. листата съхнат и падат, а голяма част от дърветата е възможно и да загинат, уточни той. Заради екстремните температури и поредицата от горещи вълни от края на месец май има огромни изпарения от водните басейни в атмосферата, което неизменно следва метеорологичната и климатична логика и физика на силни локални валежи и извалявания, подобни на тези в района на Царево през септември 2023 г., коментира също експертът.

За да се възстанови доверието в изборния процес, диалогът между правителството и Централната избирателна комисия (ЦИК) трябва да е публичен. Това заяви служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов по време на Националното съвещание на ръководството на Министерството на вътрешните работи във връзка с предстоящите предсрочни парламентарни избори на 27 октомври. Карадимов е определен и за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите от страна на правителството.

Диалогът трябва да е публичен, за да ясни позициите и отговорностите, обясни Карадимов.

Росен Карадимов изпрати по-рано днес официално писмо до председателя на ЦИК Камелия Нейкова. В писмото се съдържат предложенията на кабинета за подобряване на правилата и процедурите по гарантиране на провеждането на прозрачен, демократичен и добре организиран вот на предстоящите на 27 октомври

Неврохирургът проф. д-р Явор Енчев бе отличен със званието "Почетен гражданин на Силистра". Това стана на тържествено заседание по повод празника на Силистра на Общинския съвет в сградата на художествената галерия в града, в което участваха и гостуващи делегации от побратимени със Силистра градове от чужбина. 

Проф. Явор Енчев бе номиниран за званието ръководството на Народно читалище „Родолюбие 2006“ в село Айдемир. В мотивите се посочва, че проф. Енчев е спасил хиляди човешки животи. Той е университетски преподавател, известен е с многократната си финансова подкрепа за различни културни и социални организации, както и за участията на ученици в различни конкурси, олимпиади и състезания.

По време на празничната сесия бе връчена и наградата "Студент на годината", която по традиция се връчва на най-изявения студент от региона. Тази година неин носител стан

Под надзора на Военно-окръжната прокуратура в Пловдив продължават следствените действия по разследване и установяване на причините за катастрофата на учебно-боен самолет L-39 ZA в авиобаза „Граф Игнатиево“, при която вчера загинаха двама военни пилоти. Назначена е съдебно-медицинска експертиза, съобщиха от прокуратурата. 

При извършен оглед на местопроизшествието е открита и иззета т.нар. черна кутия на самолета, която е предоставена за изготвянето на експертиза. Иззета е цялата документация, свързана с планирането и осъществяването на полета, както от авиобаза „Граф Игнатиево“, така и от базата в Долна Митрополия. Към материалите по досъдебното производство са приобщени и видеозаписи, които показват движението на учебно-бойния самолет непосредствено преди катастрофата. 

Продължават разпитите на свидетели и на длъжностни лица от Въоръжен

Седмица на отворените врати „Прегледай се за туберкулоза“ ще направят в МБАЛ „Д-р Стамен Илиев“ в Монтана, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ).

В дните от 16 до 20 септември между 13:00 и 16:00 часа всеки желаещ ще може да се прегледа безплатно за туберкулоза в отделението по пневмология и фтизиатрия. На посетилите на консултативния кабинет ще се предлага скрининг за туберкулоза чрез анкета, консултации, както и допълнителни прегледи и изследвания на съмнителните за туберкулоза лица.

От РЗИ уточниха, че от началото на годината в област Монтана има регистрирани 12 случая на туберкулоза, заболелите са 8 мъже и 4 жени на възраст между 28 и 81 години. За 2023 година регистрираните случаи са общо 21, от които пет жени и 16 мъже на възраст между 25 и 88 години.

Участието на младите хора не само като потребители, а и като двигател за развитие на дигитализацията, е ключово за тяхното личностно и професионално развитие, каза заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов, който откри конференцията „AI и младите. Права, образование, заетост“, съобщиха от Министерството на младежта и спорта.

Събитието се организира от Националния младежки форум (НМФ) и има за цел да предостави трибуна за обсъждане на правата на младите и новите възможности, които имат в лицето на динамично развиващата се дигитална ера. 

Заместник-министър Младенов, председателят на НМФ Атанас Радев и директорът на фондация "Фридрих Еберт- България" Жак Папаро очертаха основните предизвикателства и добавената стойност от развитието на изкуствения интелект и дигитализацията.

"Днешната конференция идва във важен момент, в който дигитал

Климатът на България и региона влиза в спиралата на необратими промени и в т.нар. „критична точка“ - резки промени на средата за много кратък времеви период, смята Стефанов. Той каза, че това демонстрира две неща - България няма почти никаква готовност да се адаптира към изменилия се вече климат и плащаме непосилни за бюджета разходи, които се увеличават всяка година. Трябва много бързо да се приспособим и да си вземем поука какво правим със съхранението и възстановяването на екосистемите, защото в крайна сметка опазването на природата е единственият сигурен и евтин начин да намалим негативното въздействие от това, което ни се случва, настоя експертът. И подчерта необходимостта от мерки срещу големите горски сечи около и във вододайните зони. „Министерството на земеделието и храните и Министерството на околната среда и водите трябва да разберат това, защото над 40 % от вододайните зони дори административно не са обявени, което често значи, че там трудно може да се опазват горите, които ни осигуряват вода“, заяви Стефанов.

На база на официалните източници България се води, че е сред десетте страни в Европейския съюз с достатъчно водни ресурси, коментира също експертът. Ако извадим обаче обема вода на р. Дунав от тази статистика, тъй като тези води почти не се използват у нас, то количеството води, налични за всички видове потребление в икономиката и екосистемите, се променя драстично, каза Стефанов в отговор на уточняващ въпрос за общото схващане, че страната ни е богата на водни запаси. Той каза, че в този случай от осмо място България отива на предпоследно. „Иначе казано, статистически 75 % от водите на страната се дължат на факта, че се включва и огромният обем на р. Дунав, чийто обем обаче практически не се използва реално, а всички наши нужди се покриват от останалите 25% от водните ресурси“, обясни експертът. 

Горите – ключ срещу сушата и наводненията

Д-р Валентин Симеонов от Федералния институт за технологии в Лозана, Швейцария, който е и автор в платформата „Климатека“, напомни, че често след продължителни суши се случват наводнения. В тази връзка той подчерта нуждата от по-сериозна и постоянна грижа за горите като превенция срещу климатичните промени. Задържаната в почвата вода е един от основните естествени резервоари, който е особено важен за осигуряване на вода през лятото и при липса на валежи, обясни експертът. Горите обаче помагат в предпазването от наводнения и поддържането на водни запаси в случай на суша, подчерта Симеонов. При обилни валежи дъждовната вода се разпределя равномерно от короните на дърветата и пада със закъснение на земята, което предпазва от бързо оттичане и опасности от наводнения, разказа още експертът. Опасността от наводнения се увеличава след изсичане на горите, коментира експертът. „Освен сериозни наводнения в тези случаи има и един значително по-дълготраен отрицателен ефект, отнасянето на почвения слой, което прави възстановяването на гората много трудно тъй като този слой се образува в течение  на столетия“, разясни също специалистът. Намаляване на риска от наводнения се подпомага и от способността на горската почва да погълне и задържи големи количества вода за продължително време, счита той.

Горите поглъщат една част и отразяват друга част от слънчевата светлина намалявайки по този начин затоплянето на земната повърхност, разказа също Симеонов. Освен това те изпаряват големи количества вода, което предизвиква местно охлаждане, добави той. И уточни, че това намалява значително ефекта на горещите вълни не само в горите, но и на значителни разстояния от тях. Изпарената вода се издига, увличайки въздух от околността, който също често е богат на водни пари. Отделените от растенията вещества и фини частици спомагат за образуването на облаци и местни валежи, коментира експертът.

Основните опасности, застрашаващи горите, са промишленият дърводобив, и дължащите се на климатичните промени повишени температури и суши, коментира още Симеонов. Много от дърветата не са приспособени за тези промени и загиват, добави той. По думите на експерта при такива условия дърветата са по-податливи на болести и вредители, което може да доведе и до тяхното загиване. Експертът акцентира и върху пожарите като причина за унищожаването на горите. Той подчерта нуждата от предотвратяване на възникването на пожари или тяхното гасене в ранен етап. Симеонов смята, че страната ни няма необходимата техника за гасене на огъня от въздуха в ранните часове на появата му.

Зачестилите и по интензивни екстремни явления като горещи вълни, суши, пожари, наводнения, бури, градушки и т.н. неизбежно насочват вниманието ни към основната причина за тези бедствия, а именно предизвиканите от човека промени в климата на Земята, коментира още експертът. 

Осъзнаване на проблемите с климата и реакция

Георги Стефанов и Валентин Симеонов са на мнение, че властите трябва да са по-активни в борбата с климатичните промени. В България управлението на водите и събирането и анализирането на данните от водния сектор страда от липсата на централизирано планиране и управление, коментира Стефанов. Климатът на България и региона влиза в спиралата на необратими промени и в т.нар. „критична точка“ - резки промени на средата за много кратък времеви период, предупреди той. Домакинството на 61-вата сесия на Междуправителствения панел за изменение на климата (IPCC) бе нещо много хубаво за България, но на практика това е научна конференция, която се случва два пъти годишно от 30 години. Тази среща не доведе до някакво политическо ангажиране, говорене, приоритизиране или промяна в ситуацията, касаеща околната среда и климатичните политики в България. Темата отсъстваше от дискусията в Народното събрание, коментира още Стефанов. Нужна е работа с хората, повече медийно внимание и повече информационни кампании, за да осъзнаем, че България се намира в един от регионите в Европа и по света, които са най-силно засегнати от случващите се климатични промени: икономически, социално и на ниво екосистеми, каза той. 

Според Симеонов не само България, но и държавите по света изпитват трудности в решаването на проблемите, касаещи природните бедствия. Въпреки ежегодните срещи на върха за изменението на климата (COP) и подписаните международни споразумения, направеното за намаляване отделянето на парникови газове е крайно недостатъчно и закъсняло, смята той. Експертът обърна внимание и на ролята на отделните граждани за запазване на природата. Опитът на държави, успешни в намаляване на предизвиканите от човека пожари, показва, че достъпните разяснителни кампании по медиите и социалните мрежи имат сериозен ефект, счита той. Прилагането на административни мерки, като например френското правило на трите 30, при което се забранява достъпът до горите при температури над 30 градуса, скорост на вятъра над 30 км/час и влажност под 30% имат също реален ефект, коментира Симеонов. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столичната община, написа кметът Васил Терзиев
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столична община, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. „Независимо дали имате пред ...
Бус с незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София
Бус с 10 незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София, съобщиха от Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР). Шофьорът на буса не се е под ...
Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще участват в отбелязването на празника на София – 17 септември
Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще участват в отбелязването на празника на София – 17 септември от 11:30 часа  на площад „Свети Александър ...
До 20 октомври се приемат номинации за годишните награди на СБЖ
До 20 октомври е срокът за подаване на номинации за годишните награди на Съюза на българските журналисти (СБЖ), съобщават от организацията. Призовете се присъждат на журналисти, ко ...
Няма опасност България да бъде застигната от циклона, причиняващ наводнения в Централна и Източна Европа, бе докладвано на среща в Министерския съвет
Няма опасност България да бъде застигната от циклона, причиняващ опустошителни валежи и наводнения в Централна и Източна Европа. Това беше докладвано на служебния министър-председа ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Върховният административен съд остави без разглеждане две жалби на ДПС срещу решения на ЦИК
Върховният административен съд (ВАС) остави без разглеждане две жалби на политическа партия "Движение за права и свободи" срещу решения на Централната избирателна комисия (ЦИК) за ...
Пернишката фондация "П.У.Л.С." отбелязва четвърт век от създаването си
През тази година пернишката фондация "П.У.Л.С." ще отбележи своята 25-годишнина, съобщи Юлия Андонова - директор „Развитие и комуникации“ в неправителствената организа ...
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столичната община, написа кметът Васил Терзиев
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столична община, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. „Независимо дали имате пред ...
Бус с незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София
Бус с 10 незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София, съобщиха от Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР). Шофьорът на буса не се е под ...
Два сигнала за младежи в нетрезво състояние са приети в дежурната част на Районно управление - Шумен днес
Два сигнала за младежи във видимо нетрезво състояние са приети днес в дежурната част на Районно управление - Шумен, съобщиха от Областната дирекция на МВР - Шумен. Единият сигнал е ...
Тикер в 22:38 ч.
Върховният административен съд (ВАС) остави без разглеждане две жалби на политич ...
Начало Основна линия
10321
България

Защо засушаването в планините крие рискове и колко важни са горите в борбата с екстремните явления, коментираха експерти

Те обърнаха внимание на необходимостта институциите в България да работят заедно за осигуряване на превенция срещу екстремните явления.Преди дни от Министерството на околната среда и водите информираха за тревожна тенденция за намаляване на речния отток на вътрешните реки, на което се дължат намалелите водни ресурси и ниските нива на водните обеми в язовирите в страната.

| 04 Септември 2024, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Защо засушаването в планините крие рискове и колко важни са горите в борбата с екстремните явления, коментираха  експерти
Защо засушаването в планините крие рискове и колко важни са горите в борбата с екстремните явления, коментираха експерти
Снимка © БТА

Преди дни от Министерството на околната среда и водите информираха за тревожна тенденция за намаляване на речния отток на вътрешните реки, на което се дължат намалелите водни ресурси и ниските нива на водните обеми в язовирите в страната. Продължителното засушаване, високите температури, липсата на валежи, меката зима с липса на пролетно пълноводие са комплекс от фактори, които неминуемо водят до намаляване на водните количества в реките, отчетоха от ведомството. В началото на седмицата в Министерството на регионалното развитие и благоустройството бяха обсъдени спешни мерки за осигуряване на нормално водоснабдяване за Кочериново. Продължават и усилията на местните власти за справяне с безводието, както и недоволството на хората, които имат проблем с водоснабдяването. 

Община Вършец започна изграждане на два моста над река Ботуня със средства от Инвестиционната програма за общините към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, съобщиха от местната администрация.

Мостовете ще бъдат възстановени с 1,2 милиона лева от държавата. Те бяха разрушени от придошлите води на Ботуня на 11 юни 2022 г., когато във Вършец и в Стара планина над града продължително валя пороен дъжд и реката излезе от коритото си, разрушавайки мостове и корекцията си, и носейки бетонни блокове, автомобили, контейнери за смет.

Единият мост е пешеходен и се намира срещу автогарата във Вършец. Заради липсата му повече от две години на местните хора, живеещи от другата страна на реката, се налага да ходят дълго, за да стигнат до съществуващ мост и да отидат към центъра на Вършец и към индустриалната зона на града, където много от тях работят.

Вто

Министерският съвет одобри позициите на България и състава на българската делегация за участие в 79-ата редовна сесия на Общото събрание на ООН, която ще бъде ръководена от президента Румен Радев. Това съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

В нея влизат още служебният министър на външните работи Иван Кондов, служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров, заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева, постоянният представител на България към ООН в Ню Йорк посланик Лъчезара Стоева, генерални директори и директори в Министерството на външните работи и Администрацията на президента. 

Темата на Общия политически дебат на 79-ата сесия на Общото събрание на ООН е: „Да не изоставяме никого: Да действаме заедно за напредъка на мира, устойчивото развитие и човешкото достойнство за настоящите и бъдещите поколения". Темата включва

От полунощ вече е активно електронното заявление за гласуване извън страната на предсрочните парламентарни избори на 27 октомври.

Онлайн то може да бъде попълнено до 24:00 ч. българско време на 1 октомври. Срокът за подаването на писмени заявления по образец е също до 1 октомври.

Заявлението може да бъде подписано саморъчно и подадено лично до дипломатическото или консулското представителство на България в съответната държава; изпратено с писмо по пощата или чрез куриерска услуга до дипломатическото или консулското представителство в съответната държава, като в едно писмо може да има повече от едно заявление, но във всяко заявление може да бъде вписано само едно лице; подадено електронно, през интернет страницата на ЦИК.

Избирателните секции извън страната се образуват в дипломатическите и консулските представителства на страната ни, както и при подадени не по-мал

В Самоков има изнесен пункт на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – София област за оказване на помощ на жителите на общината за електронното здравно досие. Представителите на инспекцията отчетоха интерес, каза Йоана Станчева от РЗИ-София област, дирекция „Медицински дейности“.

Тя каза, че през утрешния ден ще бъдат в Елин Пелин, а в петък – в Ихтиман. 

Оказването на помощ ще продължи и в сградата на РЗИ в град София. Сдвояването ще се извършва и в офисите на Районната здравноосигурителна каса (РЗОК) и „Информационно обслужване“. 

Станчева припомни, че е важно гражданите да носят със себе си мобилен телефон, лична карта и е препоръчително да имат предварително свалено мобилното приложение „еЗдраве“.

До този момент представителите на РЗИ са посетили в областта и Ботевград.

Мобилното приложен

Бъдете абсолютно безкпромпомисни, ако получите сигнал за опит за опорочаване на вота, каза служебният министър-председател Димитър Главчев по време на Националното съвещание на ръководството на Министерството на вътрешните работи (МВР) във връзка с предстоящите предсрочни парламентарни избори на 27 октомври.

Странни са твърденията, че едва ли не МВР провежда изборите, допълни Главчев.

Служебният премиер отбеляза и предложенията за подобряване на правилата и процедурите по гарантиране на прозрачен и демократичен вот, които служебният кабинет изпрати до Централната избирателна комисия (ЦИК).

Суша в планините

Бях в Рила през август август. Обиколих Западните Родопи, както и Рила. Това е регионът, който осигурява голяма част на водите за целия Балкански полуостров, за столицата ни, за производство на електроенергия, както и за напояване в Тракийската низина, разказа Георги Стефанов, експерт по енергийни и климатични политики. Той уточни, че тази част на България се явява регулатор на климата и допринася за неговото стабилизиране и балансиране. „Не напразно хората казват, че това е „хладилната камера“ на Югозападна Европа“, коментира специалистът. В планините се наблюдава частично изсъхване на горите по южните склонове, предупреди той. Клекът над 2200 м. надморска височина също страда от сушата и навсякъде водата и повърхностните водоизточници силно са намалели, уточни също Стефанов. По думите му поради намаляващия повърхностен отток е бил въведен воден режим в Плевен и Ловеч.

Силно притеснителното е това, че сушата вече оказва влияние по високите части на планините в България, които доскоро бяха изолирани от подобни явления, подчерта експертът. Този проблем не се дължи само на горещото и сухо лято през 2024 г., но и на факта, че вече имаме трайно намаляване на количествата на валежите в нашата страна, а близо 80 % от водата се формира от валежите на годишна база, обясни той. Оттокът повърхностни води също трайно спада, подчерта Стефанов. По данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) оттокът на повърхностните води, формиран на територията на България през 2023 г., е около 13 000 млн. m³. Той е сходен с данните за 2022 г. Сравнен обаче с данните от средногодишните обеми на водния отток за годишните периоди: 1961–1990 г., 1971–2000 г., 1981–2010 г. и 1991–2020 г., той е по-малък съответно с около 29 %, 20 %, 16 % и с 23 %, разказа експертът.

В изменението на запасите от подземни води за 2023 г. също е установена много добре изразена тенденция на понижаване, коментира още Стефанов. Предимно се понижават средногодишните водни нива в терасите на реките Дунав, Марица, Тунджа и вливащите се в Черно море реки, даде пример той и обясни, че се наблюдава понижение на нивата и в дълбочинните водни запаси. „Водите в сарматския водоносен хоризонт и в малм-валанжския водоносен комплекс на Североизточна България също намаляват, т.е. вече имаме достатъчно доказателства, че валежите в България са намалели с почти една трета и това е видимо от всички, но най-много страдат хората в регионите, които си осигуряват вода за всякакви нужди от повърхностни водоизточници, а най-засегнатият сектор е земеделският“, каза експертът.

Места като Западна Стара планина, Централен Балкан и Високите части на Рила и Родопите, известни със своята прохлада и чисти и свежи води и реки, страдат от намалелите количества валежи, горещините и сушата, коментира още Георги Стефанов. В резултат виждаме, че гората през август вече влиза в есенен режим, т.е. листата съхнат и падат, а голяма част от дърветата е възможно и да загинат, уточни той. Заради екстремните температури и поредицата от горещи вълни от края на месец май има огромни изпарения от водните басейни в атмосферата, което неизменно следва метеорологичната и климатична логика и физика на силни локални валежи и извалявания, подобни на тези в района на Царево през септември 2023 г., коментира също експертът.

За да се възстанови доверието в изборния процес, диалогът между правителството и Централната избирателна комисия (ЦИК) трябва да е публичен. Това заяви служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов по време на Националното съвещание на ръководството на Министерството на вътрешните работи във връзка с предстоящите предсрочни парламентарни избори на 27 октомври. Карадимов е определен и за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите от страна на правителството.

Диалогът трябва да е публичен, за да ясни позициите и отговорностите, обясни Карадимов.

Росен Карадимов изпрати по-рано днес официално писмо до председателя на ЦИК Камелия Нейкова. В писмото се съдържат предложенията на кабинета за подобряване на правилата и процедурите по гарантиране на провеждането на прозрачен, демократичен и добре организиран вот на предстоящите на 27 октомври

Неврохирургът проф. д-р Явор Енчев бе отличен със званието "Почетен гражданин на Силистра". Това стана на тържествено заседание по повод празника на Силистра на Общинския съвет в сградата на художествената галерия в града, в което участваха и гостуващи делегации от побратимени със Силистра градове от чужбина. 

Проф. Явор Енчев бе номиниран за званието ръководството на Народно читалище „Родолюбие 2006“ в село Айдемир. В мотивите се посочва, че проф. Енчев е спасил хиляди човешки животи. Той е университетски преподавател, известен е с многократната си финансова подкрепа за различни културни и социални организации, както и за участията на ученици в различни конкурси, олимпиади и състезания.

По време на празничната сесия бе връчена и наградата "Студент на годината", която по традиция се връчва на най-изявения студент от региона. Тази година неин носител стан

Под надзора на Военно-окръжната прокуратура в Пловдив продължават следствените действия по разследване и установяване на причините за катастрофата на учебно-боен самолет L-39 ZA в авиобаза „Граф Игнатиево“, при която вчера загинаха двама военни пилоти. Назначена е съдебно-медицинска експертиза, съобщиха от прокуратурата. 

При извършен оглед на местопроизшествието е открита и иззета т.нар. черна кутия на самолета, която е предоставена за изготвянето на експертиза. Иззета е цялата документация, свързана с планирането и осъществяването на полета, както от авиобаза „Граф Игнатиево“, така и от базата в Долна Митрополия. Към материалите по досъдебното производство са приобщени и видеозаписи, които показват движението на учебно-бойния самолет непосредствено преди катастрофата. 

Продължават разпитите на свидетели и на длъжностни лица от Въоръжен

Седмица на отворените врати „Прегледай се за туберкулоза“ ще направят в МБАЛ „Д-р Стамен Илиев“ в Монтана, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ).

В дните от 16 до 20 септември между 13:00 и 16:00 часа всеки желаещ ще може да се прегледа безплатно за туберкулоза в отделението по пневмология и фтизиатрия. На посетилите на консултативния кабинет ще се предлага скрининг за туберкулоза чрез анкета, консултации, както и допълнителни прегледи и изследвания на съмнителните за туберкулоза лица.

От РЗИ уточниха, че от началото на годината в област Монтана има регистрирани 12 случая на туберкулоза, заболелите са 8 мъже и 4 жени на възраст между 28 и 81 години. За 2023 година регистрираните случаи са общо 21, от които пет жени и 16 мъже на възраст между 25 и 88 години.

Участието на младите хора не само като потребители, а и като двигател за развитие на дигитализацията, е ключово за тяхното личностно и професионално развитие, каза заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов, който откри конференцията „AI и младите. Права, образование, заетост“, съобщиха от Министерството на младежта и спорта.

Събитието се организира от Националния младежки форум (НМФ) и има за цел да предостави трибуна за обсъждане на правата на младите и новите възможности, които имат в лицето на динамично развиващата се дигитална ера. 

Заместник-министър Младенов, председателят на НМФ Атанас Радев и директорът на фондация "Фридрих Еберт- България" Жак Папаро очертаха основните предизвикателства и добавената стойност от развитието на изкуствения интелект и дигитализацията.

"Днешната конференция идва във важен момент, в който дигитал

Климатът на България и региона влиза в спиралата на необратими промени и в т.нар. „критична точка“ - резки промени на средата за много кратък времеви период, смята Стефанов. Той каза, че това демонстрира две неща - България няма почти никаква готовност да се адаптира към изменилия се вече климат и плащаме непосилни за бюджета разходи, които се увеличават всяка година. Трябва много бързо да се приспособим и да си вземем поука какво правим със съхранението и възстановяването на екосистемите, защото в крайна сметка опазването на природата е единственият сигурен и евтин начин да намалим негативното въздействие от това, което ни се случва, настоя експертът. И подчерта необходимостта от мерки срещу големите горски сечи около и във вододайните зони. „Министерството на земеделието и храните и Министерството на околната среда и водите трябва да разберат това, защото над 40 % от вододайните зони дори административно не са обявени, което често значи, че там трудно може да се опазват горите, които ни осигуряват вода“, заяви Стефанов.

На база на официалните източници България се води, че е сред десетте страни в Европейския съюз с достатъчно водни ресурси, коментира също експертът. Ако извадим обаче обема вода на р. Дунав от тази статистика, тъй като тези води почти не се използват у нас, то количеството води, налични за всички видове потребление в икономиката и екосистемите, се променя драстично, каза Стефанов в отговор на уточняващ въпрос за общото схващане, че страната ни е богата на водни запаси. Той каза, че в този случай от осмо място България отива на предпоследно. „Иначе казано, статистически 75 % от водите на страната се дължат на факта, че се включва и огромният обем на р. Дунав, чийто обем обаче практически не се използва реално, а всички наши нужди се покриват от останалите 25% от водните ресурси“, обясни експертът. 

Горите – ключ срещу сушата и наводненията

Д-р Валентин Симеонов от Федералния институт за технологии в Лозана, Швейцария, който е и автор в платформата „Климатека“, напомни, че често след продължителни суши се случват наводнения. В тази връзка той подчерта нуждата от по-сериозна и постоянна грижа за горите като превенция срещу климатичните промени. Задържаната в почвата вода е един от основните естествени резервоари, който е особено важен за осигуряване на вода през лятото и при липса на валежи, обясни експертът. Горите обаче помагат в предпазването от наводнения и поддържането на водни запаси в случай на суша, подчерта Симеонов. При обилни валежи дъждовната вода се разпределя равномерно от короните на дърветата и пада със закъснение на земята, което предпазва от бързо оттичане и опасности от наводнения, разказа още експертът. Опасността от наводнения се увеличава след изсичане на горите, коментира експертът. „Освен сериозни наводнения в тези случаи има и един значително по-дълготраен отрицателен ефект, отнасянето на почвения слой, което прави възстановяването на гората много трудно тъй като този слой се образува в течение  на столетия“, разясни също специалистът. Намаляване на риска от наводнения се подпомага и от способността на горската почва да погълне и задържи големи количества вода за продължително време, счита той.

Горите поглъщат една част и отразяват друга част от слънчевата светлина намалявайки по този начин затоплянето на земната повърхност, разказа също Симеонов. Освен това те изпаряват големи количества вода, което предизвиква местно охлаждане, добави той. И уточни, че това намалява значително ефекта на горещите вълни не само в горите, но и на значителни разстояния от тях. Изпарената вода се издига, увличайки въздух от околността, който също често е богат на водни пари. Отделените от растенията вещества и фини частици спомагат за образуването на облаци и местни валежи, коментира експертът.

Основните опасности, застрашаващи горите, са промишленият дърводобив, и дължащите се на климатичните промени повишени температури и суши, коментира още Симеонов. Много от дърветата не са приспособени за тези промени и загиват, добави той. По думите на експерта при такива условия дърветата са по-податливи на болести и вредители, което може да доведе и до тяхното загиване. Експертът акцентира и върху пожарите като причина за унищожаването на горите. Той подчерта нуждата от предотвратяване на възникването на пожари или тяхното гасене в ранен етап. Симеонов смята, че страната ни няма необходимата техника за гасене на огъня от въздуха в ранните часове на появата му.

Зачестилите и по интензивни екстремни явления като горещи вълни, суши, пожари, наводнения, бури, градушки и т.н. неизбежно насочват вниманието ни към основната причина за тези бедствия, а именно предизвиканите от човека промени в климата на Земята, коментира още експертът. 

Осъзнаване на проблемите с климата и реакция

Георги Стефанов и Валентин Симеонов са на мнение, че властите трябва да са по-активни в борбата с климатичните промени. В България управлението на водите и събирането и анализирането на данните от водния сектор страда от липсата на централизирано планиране и управление, коментира Стефанов. Климатът на България и региона влиза в спиралата на необратими промени и в т.нар. „критична точка“ - резки промени на средата за много кратък времеви период, предупреди той. Домакинството на 61-вата сесия на Междуправителствения панел за изменение на климата (IPCC) бе нещо много хубаво за България, но на практика това е научна конференция, която се случва два пъти годишно от 30 години. Тази среща не доведе до някакво политическо ангажиране, говорене, приоритизиране или промяна в ситуацията, касаеща околната среда и климатичните политики в България. Темата отсъстваше от дискусията в Народното събрание, коментира още Стефанов. Нужна е работа с хората, повече медийно внимание и повече информационни кампании, за да осъзнаем, че България се намира в един от регионите в Европа и по света, които са най-силно засегнати от случващите се климатични промени: икономически, социално и на ниво екосистеми, каза той. 

Според Симеонов не само България, но и държавите по света изпитват трудности в решаването на проблемите, касаещи природните бедствия. Въпреки ежегодните срещи на върха за изменението на климата (COP) и подписаните международни споразумения, направеното за намаляване отделянето на парникови газове е крайно недостатъчно и закъсняло, смята той. Експертът обърна внимание и на ролята на отделните граждани за запазване на природата. Опитът на държави, успешни в намаляване на предизвиканите от човека пожари, показва, че достъпните разяснителни кампании по медиите и социалните мрежи имат сериозен ефект, счита той. Прилагането на административни мерки, като например френското правило на трите 30, при което се забранява достъпът до горите при температури над 30 градуса, скорост на вятъра над 30 км/час и влажност под 30% имат също реален ефект, коментира Симеонов. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столичната община, написа кметът Васил Терзиев
Бус с незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София
Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще участват в отбелязването на празника на София – 17 септември
До 20 октомври се приемат номинации за годишните награди на СБЖ
Няма опасност България да бъде застигната от циклона, причиняващ наводнения в Централна и Източна Европа, бе докладвано на среща в Министерския съвет
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Върховният административен съд остави без разглеждане две жалби на ДПС срещу решения на ЦИК
На преден план
Пернишката фондация "П.У.Л.С." отбелязва четвърт век от създаването си
Основна линия
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столичната община, написа кметът Васил Терзиев
Основна линия
Бус с незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София
Контекст
Два сигнала за младежи в нетрезво състояние са приети в дежурната част на Районно управление - Шумен днес
Местен фокус
Задържаха над 504 000 заготовки за кутии за цигари и 120 хартиени бобини лента коркофан в района на „Дунав мост 2“ при Видин
На преден план
Земетресение от румънския район Вранча се усети в Русе, няма сигнали за произшествия, щети и пострадали
Сфера
Паметта на загиналите български пилоти заслужава само и единствено уважение и преклонение, а не политически заигравки, написа Слави Трифонов
Основна линия
Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще участват в отбелязването на празника на София – 17 септември
Сфера
Фармацевтите са готови на протести заради приети на първо четене законови промени
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.